30 prosenttia äänesti ennakkoon

Paikalliset
Kommentoi

Karkkilalaiset äänestivät mukavasti ennakkoon presidentinvaalin ensimmäisellä kierroksella. Ennakkoäänestys päättyi ja vaalihuoneistot sulkeutuivat eilen tiistaina klo 20.

Karkkilan keskusvaalilautakunnan sihteeri Jarkko Luukkonen kertoo, että ennakkoäänestys sai liikkeelle jopa hieman enemmän karkkilalaisia kuin viime kevään eduskuntavaalien ennakkoäänestys.

– Ensimmäisenä aamuna ihmisiä riitti jonoksi asti, ja sen jälkeen äänestäjiä on käynyt uurnilla tasaisena virtana, kertoo Luukkonen.

Lopullisia lukuja annetuista ennakkoäänistä saadaan Karkkilan osalta perjantaina, kun keskusvaalilautakunta on kokoontunut. Tällöin mukaan on saatu laskettua myös kaikki postin kautta tulleet äänet.

– Postin välityksellä olemme saaneet päivittäin 10–50 ääntä, jotka on annettu muualla kuin Karkkilassa. Niiden osalta on määritelty, että perjantaihin 20.1. klo 19 mennessä keskusvaalilautakunnalle saapuneet äänet otetaan huomioon.

Keskiviikkoaamun tilanne oli se, että Karkkilassa oli annettu XX ääntä, joista X oli miehiä ja X naisia. Ennakkoon oli keskiviikkoaamun tilanteen perusteella äänestänyt XX prosenttia äänioikeutetuista, joita Karkkilassa on yhteensä 7 054.

Presidentinvaalin varsinainen äänestyspäivä on sunnuntaina 22. tammikuuta. Vaalipäivänä saa äänestää vain ilmoituskorttiin merkityssä äänestyspaikassa.

Karkkilan kaupunki on jaettu kolmeen äänestysalueeseen, joiden äänestyspaikat ovat: 1. Keskusta: Yhteiskoulun ala-aula, Anttilankatu 2-4; 2. Haukkamäki: Haukkamäen koulu, Vanha Turuntie 28; 3. Toivike: Toivikkeen päiväkoti, Pajakatu 15. Äänestys alkaa vaalipäivänä klo 9.00 ja jatkuu yhtäjaksoisesti klo 20.00:een. Äänestyspaikka on ilmoitettu äänioikeutetulle lähetetyllä ilmoituskortilla.

Ne Karkkilassa henkikirjoitetut, joita ei ole väestökirjanpidossa merkitty minkään kiinteistön kohdalle, kuuluvat Toivikkeen äänestysalueeseen.

Äänioikeutettu, joka on epätietoinen äänestyspaikastaan voi tiedustella asiaa keskusvaalilautakunnan sihteeriltä, puh. (09) 4258 3604 ja 050 5718 329.

Kaikista vaaleihin liittyvästä saa tietoa myös valtakunnallisesta maksuttomasta vaalipalvelunumerosta 0800 9 4770.

Käyttäjän Mia Flygar kuva
Mia Flygar

Kommentit

Osallistu keskusteluun

Emme ota kommentteja vastaan ilta-aikaan. Voit osallistua keskusteluun jättämällä kommenttisi klo 8.00–16.00 välisenä aikana.