Taide kuuluu Karkkilassa kaikille

11.03.2010 12:15

Hanna Keränen

Karkkilan kirjaston näyttelytilat on vihitty Kirjastogalleriaksi. Parhaillaan esillä on maistiaisia kaupungin omista taidekokoelmista. Tilaisuudessa olivat läsnä muun muassa varhaiskasvatuspäällikkö Kaisu Raitala (edessä vasemmalla), kaupunginvaltuutettu Tuure Keskinen, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Salla Salo, kirjastonjohtaja Antti Karhos sekä tilan vihkinyt sivistystoimenjohtaja Jukka Pietinen.
Karkkilan kirjaston näyttelytilat on vihitty Kirjastogalleriaksi. Parhaillaan esillä on maistiaisia kaupungin omista taidekokoelmista. Tilaisuudessa olivat läsnä muun muassa varhaiskasvatuspäällikkö Kaisu Raitala (edessä vasemmalla), kaupunginvaltuutettu Tuure Keskinen, kaupunginhallituksen puheenjohtaja Salla Salo, kirjastonjohtaja Antti Karhos sekä tilan vihkinyt sivistystoimenjohtaja Jukka Pietinen.

Karkkilan kaupungintaiteilijana toimi vuonna 2009 Milja Viita. Vuoden alusta hänen seuraajakseen on palkattu kirjailija, lavastaja, taiteen moniosaaja Jukka Salmi. Salmi on seitsemäs kaupungintaiteilija.

–Olisi hyvä, jos kaupunki vastaisuudessa hyödyntäisi enemmän ja paremmin oman kaupungin taiteellista osaamista esimerkiksi mainoskampanjoissaan, muistuttaa Karkkilan kaupunginhallituksen puheenjohtaja Salla Salo. Samoilla linjoilla on valtuuston puheenjohtaja Matti Kuusela.

Milja Viidan ja museonjohtaja Tommi Kuutsan arvioiden mukaan Karkkilassa asuu tällä hetkellä noin 15 henkilöä, jotka tekevät taidetta päätyönään, joten Karkkilassa reserviä olisi.

Yleisesti ottaen Karkkilan kaupungintaiteilijat ovat saaneet työskennellä rauhassa julkisuuden verhon takana, sillä muun muassa kaupungin omilta nettisivuilta useampikaan haku liittyen kaupungintaiteilijaan ei tuota yhtään tulosta.

Laakereillan ei kaupungintaiteilija kuitenkaan ole levännyt. Yksi Milja Viidan viime vuoden isoista projekteista on ollut Karkkilan taidekokoelmien sijainnin kartoitus.

Kaupungin kokoelmiin kuuluvat reilut sata taideteosta on ripoteltu pitkin kaupungin kiinteistöjä, kun taidetta on pyritty tuomaan kaikkien ulottuville.

–Taide on jopa arkipäiväistynyt osana tiloja niin, ettei se tahdo oikein erottua, Milja Viita summaa.

KirjastogalleriaMaanantaina Karkkilan kirjastonnäyttelytila vihittiin Kirjastogalleriaksi.

–Kirjaston strategiassa on näyttelytilan käytön lisääminen ja monipuolistaminen. Tämä nimeäminen onkin jo iso harppasus tässä projektissa, kirjastonjohtaja Antti Karhos iloitsee.

Parhaillaan Karkkilan Kirjastogalleriassa on 10.4. saakka esillä poimintoja kaupungin omasta taidekokoelmasta. Lisäksi näyttelyn koonnut Milja Viita on tehnyt 14 minuutin diashow:n taideteoksista.

–On ilahduttavaa, että taide on tuotu Karkkilassa kaikkien iloksi, mutta kuinka moni sitten teoksista pääsee osallisiksi, jos se koristaa jonkun työhuonetta?

–Lamavuodet katkaisivat Karkkilassa perinteen kartuttaa taidekokoelmia ostamalla teoksia. Nykyisin kokoelmaa ovat kasvattaneet lahjoitukset ja kaupungintaiteilijat, jotka ovat työsuhteensa aikana tehneet kaupungille teoksia, Kuutsa sanoo.

Kerro kaverille

Keskustelua aiheesta

Keskustelupalstalle ei voi toistaiseksi jättää uusia viestejä klo 16:n ja klo 9:n välisenä aikana.


Kumppanit

KaPon yleisurheilukauden päättäjäiset Vuotinaisissa

Yleisurheiluharrastus on saavuttanut suuren suosion karkkilalaisten lasten ja nuorten keskuudessa. Lähes 100 henkeä kokoontui yleisurheilun kesäkauden loppuhuipennukseen Vuotinaisiin lauantaina 28.8, jossa ahkerimmat seuran Värisilmäkisoissa käyneet pa... Lue lisää »

Värisilmäkisat 25.8.2010

Kesän viimeiset värisilmäkisat pidettiin 25.8 Käpylän kentällä. Tällä kerralla yli 7-vuotiaat urheilijanalut saivat kokeilla vähän pidempiä juoksumatkoja. Kesän värisilmäkisoissa kävi yhteensä 187 eri lasta tai nuorta urheilijaa, mikä on lähes kaksink... Lue lisää »

Värisilmäkisat 18.8.2010

Värisilmäkisojen tulosantia 18.8.2010. Tämän kerran kilpailuissa silmiinpistävintä oli rehti kannustus kilpakumppaneita kohtaan varsinkin korkeushypyssä. Lue lisää »


Kysymys

Pääseekö lapsesi kouluun turvallisesti?




Päivän puheenaihe - Ota kantaa!

Onko lapsesi koulutie turvallinen?

Onko lapsesi koulutie turvallinen? Sujuvatko kuljetukset hyvin? Peruskoulujen pitkämatkalaiset (1. - 2. luokkalaiset yli 3 km ja 3. - 9. luokkalaiset yli 5 km) oppilaat tulevat kouluilleen käyttäen julkisia kulkuneuvoja. Ellei julkista liikennettä v... Lue lisää »


Terveys

Sikainfluenssa-selvitykset jatkuvat edelleen

Vaikka sikainfluenssapandemia on virallisesti julistettu päättyneeksi, ei tautia ole vielä voitettu. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) tutkimusprofessori Petri Ruutu kertoo uusien sikainfluenssatapausten määrän lähteneen viime viikkoina nous... Lue lisää »


 

Aamuposti, Helsingin Uutiset, Iltalohja, Imatralainen Jyväskylän kaupunkilehti, Karkkilalainen, Keski-Uusimaa, Kuopion Kaupunkilehti, Lappeenrannan Uutiset Länsi-Uusimaa, Länsiväylä, Mäntsälän Viikkouutiset, Nurmijärven Uutiset, Seinäjoen Sanomat, Sipoon Sanomat, Tamperelainen, Turkulainen, Uusimaa, Vantaan Sanomat, Vihdin Uutiset, Viikkouutiset | Työ ja tekijät

Powered by eZ Publish